Stop smog

Z inicjatywy twórców programu AFS szkoła wolna od uzależnień, autorskiego programu MRW, stawiamy czoło kolejnym problemom zagrażającym zdrowiu i życiu nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Smog, bo o nim mowa, odpowiada za śmierć około 40 000 osób rocznie w Polsce. Te zatrważające dane stawiają nasza kraj na tyle Europy. Jako firma badawcza dokładamy swoją cegiełkę do poprawy jakości klimatu. Realizujemy lokalne badania w charakterze inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. Szczegóły wkrótce, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii…będzie się działo!


Bukowno to jedna z pierwszych miejscowości, które przystąpiły do programu AFS Szkoła Wolna od Uzależnień. To właśnie tam przeprowadziliśmy pierwszy pomiar w ramach inwentaryzacji źródeł niskiej emisji – okazuje się, że wyróżniającej się na tle Polski młodzieży, która stroni od używek i prowadzi zdrowy tryb życia zagraża zupełnie coś innego – fatalne nawyki mieszkańców, którzy nie tylko ogrzewają swoje domy niskiej jakości paliwami, ale również nie mają oporów przed spalaniem w swoich piecach odpadów komunalnych.


Wiosna i lato to czas wolny od smogu. Ale czy na pewno? nasi ankieterzy podczas prowadzenia inwentaryzacji we wsi Bargłówka w województwie śląskim natrafili na taki oto przypadek. Na dworze blisko 30 stopni, a komuś ewidentnie było zimno. Na okolicznych działkach mieszkańcy opalali się, a ich dzieci bawiły się w piaskownicach. Brawa dla tych Państwa. Materiał został przekazany odpowiednim służbom celem weryfikacji. Ciekawi jesteśmy czy interwencja zostanie podjęta… Stay Tuned!


Dom opalany wyłącznie ekogroszkiem? Chyba nie wszystko jest sprawne! Podczas inwentaryzacji ankieterzy odnotowali ogrzewanie wyłącznie ekogroszkiem. Nasze drony są w akcji! Sprawdzamy prawdomówność niektórych mieszkańców szczególnie, gdy wieczorami robi się zimno. Po co więc mówić nie prawdę? Przyszowice k. Gliwice. Może ktoś rozpoznaje ten „wyjątkowo” niskiej jakości opał? Ciekawe, czy dotacja na wymianę kotła został wzięta?


Nawet maska nie pomoże, gdy mniej więcej około godziny 18 rusza machina destrukcji powietrza. Dziś nasi ankieterzy prowadzą prace w małopolskiej Kalwarii Zebrzydowskiej. Ciekawie położone, urokliwe miasteczko, które słynie z doskonałej jakości producentów mebli nie może pochwalić się dbałością o środowisko. O 8 rano też nie da się pracować – to nie mgła, to SMOG. Żadne maseczki nie pomogą. Lepiej zostać w domu i przeczekać „hectic houres” w bardzo negatywnym tego słowa znaczeniu. Co ciekawe, tylko 41% mieszkańców deklaruje spalanie wyłącznie węgla. Położenie miasta niewątpliwie utrudnia cyrkulację powietrza.


W jaki sposób tak skutecznie pozyskujemy dane o źródłach ciepła w gospodarstwach domowych? Wykorzystujemy szereg sprawdzonych metod z powodzeniem stosowanych w „codziennych” projektach badawczych jak i nowinki (często autorskie) wspomagane ICT. Nasz model oparty jest przede wszystkim o:

  1. Wywiad bezpośredni – Wykonawca przeprowadzi ankietyzację wśród przedstawicieli gospodarstw domowych oraz przedstawicieli lokali użytkowych na danym obszarze. Wywiad polega na wizytach ankieterów w domach i lokalach z prośbą o udzielenie niezbędnych dla potrzeb inwentaryzacji informacji. Jeżeli w danym lokalu ankieter nie zastanie przedstawiciela kompetentnego do udzielenia niezbędnych informacji, zostawi pismo z prośbą o kontakt telefoniczny i umówienie dogodnego sposobu ankietyzacji.
  2. Wywiad telefoniczny – Ankieterzy prowadzą wywiady telefoniczne z mieszkańcami , którzy odmówili udziału w badaniu F2F. Ankieterzy terenowi będą zapisywać numery telefonu w zbiorczej bazie danych, która następnie będzie wykorzystana do dalszych kontaktów. Dodatkowo Wykonawca jest w posiadaniu własnych baz telefonicznych mieszkańców, które będą wykorzystywane dla potrzeb inwentaryzacji. Bazy te w trakcje trwania projektu będą poszerzane dzięki kampanii promocyjnej, która będzie realizowana przez cały czas trwania inwentaryzacji
  3. Wywiad internetowy – zostaje utworzona elektroniczna wersję ankiety, która będzie umieszczona na lokalnych stronach interneowych oraz na innych nośnikach informacyjno – promocyjnych włączając w to portale społecznościowe. Zastosowanie internetowej ankietyzacji pozwala na dotarcie do grupy przedstawicieli gospodarstw domowych oraz lokali użytkowych, którzy nie są dostępni w godzinach pracy zespołu badawczego lub nie są zainteresowani udziałem w ankietyzacji w bezpośredniej rozmowie. Skrypt ankiety będzie wymuszał udzielenie odpowiedzi na kolejne pytania bez możliwości opuszczenia wymaganych pól.
  4. SMS Boot – innowacyjne narzędzie na szeroką skale wykorzystywane do pozyskiwania informacji przez wielkie krajowe jak i światowe koncerny takie jak np. Link4 czy Microsoft. Jest to doskonała metoda pozwalająca na komunikację z mieszkańcami za pośrednictwem wiadomości SMS. System komputerowy kieruje zapytania do osób, uzyskując odpowiedzi, które zapisywane są w bazie danych. Przykładowe pytania o źródła ogrzewania odbierane są kodem, gdzie np. 1 to piec gazowy, 2 węglowy, 3 ogrzewanie elektryczne. Odpowiedni kod powoduje przejście do adekwatnego do odpowiedzi działu i zadawanie kolejnych pytań. W przypadku braku odpowiedzi w przeciągu określonego czasu system wysyła przypomnienie z prośbą o odpowiedź i tak do skutku. Niewątpliwą zaletą stosowania tej formy komunikacji jest możliwość realizacji danego wywiadu w długiej perspektywie czasowej pozyskując pełen zestaw wymaganych danych.
  5. Voice boot to system automatycznej komunikacji z mieszkańcami gminy, w ramach którego mieszkańcy podczas braku możliwości rozmowy z konsultantem np. z powodu zajęcia linii pozyska niezbędne informacje na temat prowadzonej inwentaryzacji, będzie miał możliwość wyboru dogodnej formy ankietyzacji w dogodnym dla siebie terminie.
  6. Wśród mieszkańców jest wiele osób, włączając w to przede wszystkim osoby starsze, które nie będą zainteresowane realizacją ankiety. Osoby te są często wykluczone telekomunikacyjnie co uniemożliwia ankietyzację z wykorzystaniem technologii ICT. Do takich osób Wykonawca skieruje list zawierający odpowiednie druki opisane w sposób klarowny i zrozumiały, na których respondenci będą mogli udzielić informacji. Drugi będą mogły zostać odesłane za pośrednictwem operatora pocztowego do siedziby Wykonawcy, lub wrzucone do specjalnie przygotowanej skrzyni, umieszczonej w dogodnym miejscu.
  7. Metoda łączona to działania w ramach których niezbędne dane będą pozyskiwane bezpośrednio od osób zarządzających budynkami, posiadające niezbędną wiedzę do udzielenia informacji o konkretnych gospodarstwach domowych oraz lokalach użytkowych.

Zdarza się, że podczas spisu, ludzie wprost deklarują ogrzewanie domów odpadami, pochodzącymi z gospodarstw domowych, lub nawet zbieranych po okolicznych zakładach wytwórczych. Gratulujemy odwagi, za przyznanie się do takiego postępowania. Ale czy aby na pewno wszystko jest w porządku? Tym bardziej, że na posesji parkują kilkuletnie samochody marek premium. Nic dziwnego, że ponad 30 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. P.S – nie polecamy odwiedzin w rybnickich Boguszowicach zełaszcza po godzinie 18. Cenimy za to szczerość mieszkańców tej dzielnicy w wywiadach z ankieterami. Kto zatem jest winny tego niedoinformowania?


Kolejny samorząd wojewódzki po małopolskim włącza się w aktywną walkę ze smogiem. MIWOP, czyli Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza przewiduje dotację lub refundacje wielu działań na szczeblu gminnym, które w dłuższej perspektywie mają rozwiązać problem ze smogiem w regionie. To ważne, gdyż zgodnie z rozporządzeniem wojewódzkim, projekty takie jak przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł niskiej emisji są obligatoryjnym działaniem, które zostało nałożone na gminy. W ramach programu włodarze lokalnych JST maja możliwość uzyskania 100% dotacji na przeprowadzenie spisu! Trzymamy kciuki za powodzenie programu i pytamy dlaczego w innych regionach nic takiego się nie dzieje?

Dla ciekawskich: https://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/miwop-mazowsze-2019/


„Opalam dom wyłącznie gazem” – taką deklarację odnotowali ankieterzy od mieszkańca wsi Jaśliska podczas kwietniowej inwentaryzacji jednej z ulic miejscowości. Nasze drony są niezawodne! Wykryliśmy kolejną nieprawidłowość w deklaracji. Jeżeli jednak gaz wydziela takie zanieczyszczenia to zdecydowanie polecamy zmienić dostawcę.


Do naszej drużyny dołącza nowy zawodnik – Dron DJI Matrice 210 z kamerą termowizyjną oraz fenomenalną kamerą Z30 posiadającą 30 krotny zoom optyczny. Dzięki temu jeszcze sprawniej będziemy mogli weryfikować deklaracje mieszkańców odnoszące się do źródeł ogrzewania ich domów wskazanych w ankiecie podczas inwentaryzacji. Teraz nikt się nie ukryje:) Nowy sprzęt umożliwi udokumentowanie kilkudziesięciu domów w ciągu 30 minut.

Rozpoczynamy inwentaryzację w gminie Piaseczno. Przed nami 20 000 spisów… Ale damy rade! nasze drony w pogotowiu 🙂

Ostatni wpis: 25 maja 2020 roku.